söndag, 07 oktober 2018 18:26

Söndag kväll - efter SISKs och NNFKs huvudprov i Funäsdalen, 5-7/10...

Söndag kväll - efter SISKs och NNFKs huvudprov i Funäsdalen, 5-7/10... Foto: NNFK

Vi har i dagarna tre njutit av fantastiskt jaktväder, en härlig mix av pointrar och settrar som provat lyckan till fjälls i terrängen norr om Funäsdalen.

Fredagen gick primärt i 50-årsfirande NNFKs tecken med 1 segrarklass och 2 blandpartier. På eftermiddagen höll SISK utställning - en lyckad tillställnings med ca 50 deltagare. Utställningen följdes av NNFKs 50-årsmiddag. Under kvällen fick middagsdeltagarna höra om klubbens historia och se bilder från klubbens "ungdom". Under lördagen gick 2 blandpartier ut under NNFKs flagg medan SISK hade ut 2 segrarklasspartier (CACIT) samt 2 blandpartier. På lördagskvällen höll SISK middag med prisutdelningar för både NNFK-ekipage såväl som SISK-ekipage. Under denna kväll hölls en tyst minut för två gamla förgrundsgestalter inom SISK som lämnat oss under 2018 - Stig Bernström & Arne Thorn. Middagsgästerna fick sig även några skrönor härrörande från nämnda herrar & gamla tider till livs.

VI VILL NU, EFTER TVÅ GENOMFÖRDA PROV, TACKA

· Domarna: Kristina Edh, Camilla Paradis, Jean-Marc Chabloz, Frode Døsvik, Björn Schjölberg, Patrick Larsson, Rune Tyvold, Niklas Köhler (Härjedals Guiderna) samt Ulf Johansson.
· Alla skyttar som ställt upp för arrangemangen och för ekipage & domare.
· NNFK styrelsen som på ett fantastiskt vis ordnat med boende, mat, kaffe och bullar från till morgonsamlingarna, apportvilt - allt detta och mycket därtill.
· Einar Holmvik som förgyllde NNFK:s kväll med nya och gamla skrönor.
· Fjällpralinen och Magasinets Keramik som visade upp sina produkter innan middagen.
· Och till sist - Eriksgårdens Fjällhotell Funäsdalen med strålande bemötande och logi tillsammans med mycket god mat i dagarna tre.

Stort tack & på gjensyn!
/ Niklas & Fredrik

­