tisdag, 10 september 2019 12:59

Startlistor SISKs huvudprov och MFK´s fältprov Gotland 19-21 september

STARTLISTA MFK - Torsdag 19/9
UKL/ÖKL

Fjälldemonens ML Arya  
Maria Björnmo Johansson UKL
Franchanna´s Fia  
Lisbeth Bodén UKL
Ripfinnarens ZV Sixten  
Helga Fredholm UKL
Milrökens Rembs Gioia  
Marianne Hamilton UKL
Ripfinnarens EP Joyce  
Lena Hagerlund /Tommy Hagerlund UKL
Puk  
Jonas Döl / Marie Louise "Mia" Ermo Döl UKL
Svitjods Tor  
Daniel Gustavsson UKL
Kokanee´s Billy the Kid  
Lisbeth Bodén UKL
Björnåns Monster  
Ulf Johansson ÖKL
Hagalidens Lady Madonna  
Claes Carlsson ÖKL
Fjälldemonens ME Tank Girl  
Ulf Johansson ÖKL
Sansetters Together  
Lena Sanfridsson ÖKL
Vallarafjället´s C-Birk  
Birgitta Winberg ÖKL
Ripfinnarens ZM Jaeger  
Helga Fredholm ÖKL

 

STARTLISTA MFK - Torsdag 19/9
SKL

Top Point Kalla  
Marianne Dalunde SKL
Ghil  
Susanne Hemple SKL
Bronja  
Patric Sundin SKL
Åshöjdens Walther  
Jan Anderssson SKL
Tärnafjällens Edward av Alta  
Olof Westerlund SKL
Heggelifjellets Messi  
Kjell Bygdeståhl SKL
Fugledes Tiro  
Bjerke Andersson SKL
Björås Elda  
Björn Danås SKL
Janås Jet  
Camilla Paradis SKL
Ripfinnarens ZME Peigi  
Tommy Hagerlund / Lena Hagerlund SKL
Vega  
Stefan Sigurdsson SKL
Ripfinnarens ZM Enya  
Tommy Hagerlund / Lena Hagerlund SKL
Bijans Diamond  
Amir Zaidizand SKL
Ripfinnarens ZM Astrid  
Claes Lindquist SKL
Riddarsporrens Rietje  
Björn Meijel SKL
Tilii  
Stefan Sigurdsson SKL
   
Väntlista  
Högfjällshundens Qurre  
Tommy Hagerlund / Lena Hagerlund SKL

 

STARTLISTA SISK - Fredag 20/9
UKL/ÖKL

Fjälldemonens ML Arya  
Maria Björnmo Johansson UKL
MD´S I M Liaz  
Kjell Bygdeståhl UKL
Lady Mary  
Madeleine Gustafsson UKL
Ballydavid Macha  
Camilla Paradis UKL
Ripfinnarens ZV Sixten  
Helga Fredholm UKL
Hagalidens Carmencita  
Kjell Gustafsson UKL
Black Luckys Nora  
Nils Ronéus UKL
Kokanee´s Billy the Kid  
Lisbeth Bodén UKL
Ripfinnarens ZV Moa  
Peter Eriksson UKL
Black Luckys Jaguar  
Amir Zaidizand UKL
Horndrup´s Rikke  
Björn Meijel UKL
Puk  
Jonas Döl / Marie.Louise "Mia" Ermo Döl UKL
Franchanna´s Fia  
Lisbeth Bodén UKL
Ripfinnarens EP Joyce  
Tommy Hagerlind/ Lena Hagerlind UKL
Hagalidens Lady Madonna  
Claes Carlsson ÖKL
Hadselöyas Azzi  
Ulf Johansson ÖKL
Södersjöns Sally  
Lisbeth Bodén ÖKL
Fjälldemonens ME Tank Girl  
Ulf Johansson ÖKL
Janås Ingvar  
Stina Andersson / Jan Andersson ÖKL
Red Garlic´s Irish Pomelo  
Amir Zidizand ÖKL
Top Point Kalla  
Marianne Dalunde ÖKL
Heggelifjellets Mette Marit  
Stefan Sigurdsson ÖKL
Hagalidens Blackbird  
Claes Lindström ÖKL
Ripfinnarens ZM Jaeger  
Helga Fredholm ÖKL
Remkilens Lloyd  
Stefan Åkesson ÖKL
Sansetters Together  
Lena Sanfridsson ÖKL
Hadselöyas Lilla My  
Maria Börnmo Johansson ÖKL
Björås Extreme  
Anna Grandin ÖKL

 

STARTLISTA MFK - Lördag 21/9
UKL/ÖKL

Lady Mary  
Madeleine Gustafsson UKL
Svitjods Tor  
Daniel Gustavsson UKL
Ripfinnarens ZV Sixten  
Helga Fredholm UKL
Milrökens Rembs Gioia  
Marianne Hamilton UKL
Ripfinnarens EP Joyce  
Lena Hagerlund /Tommy Hagerlund UKL
Ripfinnarens ZV Moa  
Peter Eriksson UKL
Puk  
Jonas Döl / Marie.Louise "Mia" Ermo Döl UKL
MD´S I M Liaz  
Kjell Bygdeståhl UKL
Sansetters Together  
Lena Sanfridsson ÖKL
Tärnfjällens Lixa Av Stenberget  
Lena Larsson / Patrick Larsson ÖKL
Hagalidens Blackbird  
Claes Lindström ÖKL
Vallarafjället´s C-Birk  
Birgitta Winberg ÖKL
Ripfinnarens ZM Jaeger  
Helga Fredholm ÖKL
Vallarfjället´s E-Akii  
Birgitta Winberg ÖKL

 

STARTLISTA SISK - Lördag 21/9
SKL CACIT
DET FINNS PLATSER KVAR FÖR EFTERANMÄLNINGAR

Top Point Kalla  
Marianne Dalunde SKL
Ghil  
Susanne Hemple SKL
Bronja  
Patric Sundin SKL
Åshöjdens Walther  
Jan Anderssson SKL
Tärnafjällens Edward av Alta  
Olof Westerlund SKL
Heggelifjellets Messi  
Kjell Bygdeståhl SKL
Fugledes Tiro  
Bjerke Andersson SKL
Hadselöyas Lilla My  
Maria Börnmo Johansson SKL
Janås Jet  
Camilla Paradis SKL
Ripfinnarens ZME Peigi  
Tommy Hagerlund / Lena Hagerlund SKL
Högfjällshundens Qurre  
Tommy Hagerlund / Lena Hagerlund SKL
Ripfinnarens ZM Enya  
Tommy Hagerlund / Lena Hagerlund SKL
Bijans Diamond  
Amir Zaidizand SKL
Ripfinnarens ZM Astrid  
Claes Lindquist SKL
Riddarsporrens Rietje  
Björn Meijel SKL
Tilii  
Stefan Sigurdsson SKL
Vega  
Stefan Sigurdsson SKL
Södersjöns Sally  
Lisbeth Bodén SKL
Björås Elda  
Björn Danås SKL

 

 


Provledare
MFK
Lisbeth Bodén, tel. 072-577 02 38
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

SISK Camilla Paradis, tel. 070-684 57 29
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Kommissarie för MFK och SISK
Jill Vejby, Thorolfsvägen 64, 782 34 Malung. Tel. 0733-387575.
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Program
Torsdag 19/9
MFK: UKL/ÖKL 1 parti, SKL 1 parti
SISK: Utställning se separat annons -> Klicka här

Fredag 20/9
SISK: UKL/ÖKL 2 partier                                                                                  

Lördag 21/9
MFK: UKL/ÖKL 1 parti
SISK: SKL, huvudprov Cacit 2 parti
                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Anmälningsblankett        
Ladda ner blankett från FAs hemsida www.fa-avance.se. Anmälans sänds till kommissarien. För utlandsregistrerade hundar ska kopia på stamtavlan bifogas med anmälan.
Bekräftelsemejl på din anmälan skickas ut, där kommer kod till färjebokning med rabatt skickas med.

Anmälningsavgift          
600 kr insättes på BG 5000-9364 MFK, alt. SWISH mottagare: Mellansvenska Fågelhundsklubben nr: 123 345 60 19
Betalning från utlandet: IBAN SE52 8000 0810 5994 4434 4981. BIC SWEDSESS
Ange hundens namn och vilket prov det gäller på inbetalningen.

 

OBS! Bankuppgifter och anmälningsuppgifter till MFK gäller för både MFK och SISK                                                                                     

Sista anmälningsdag 
Senast 8/9 ska blankett och avgift vara kommissarien tillhanda.

Begränsningar
2 partier torsdag, fredag samt 3 partier på lördag. I övrigt enligt FAs Jaktprovsregler

Domare       
Patrik Larsson, Kjell Gustavsson, Daniel Gustavsson, Benny Mellin mfl.

Förläggning&upprop

Samling: På GangvideFarm. http://www.mellansvenska.net/Vagbeskrivning_gangvidefarm.pdf

Upprop: Kl. 08,00 alla dagar

Du beställer lunchpaket, middag och logi hos Kickan: 0731840922, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. Lunchpaket att tas med ut på fältet ska beställas i förväg, då finns lunchlådan klar att hämta när du kommer till Gangvide

Övrigt
PM, program och bekräftelse på start publiceras på MFK och SISK hemsida. Kontroller av betald medlemsavgift kan komma att utföras.
Eventuella anspråk på återbetalning av anmälningsavgift hänvisas till FAs Jaktprovsregler
Provledningen reserverar sig för eventuella ändringar.

­