tisdag, 09 oktober 2018 14:05

Pris SISK-huvudprov i Funäsdalen 6-7 oktober 2018

Domare: Jean-Marc Chabloz, Norrlands Guidens Tsar - Elisabet Albertsson, Rind - Eva Adolfsson och Björnåns I Irra - Åsa Skogs Domare: Jean-Marc Chabloz, Norrlands Guidens Tsar - Elisabet Albertsson, Rind - Eva Adolfsson och Björnåns I Irra - Åsa Skogs NNFK-blandparti

Under fantastiska provförhållanden genomfördes SISKs huvudprov på fjäll i Funäsdalen på markerna runt Mittådalen.

SISK fjällprov SKL 06/10 2018
Domare: Camilla Paradis

SKL 1 CERT CACIT - Norrlands Guidens Mammut - Niklas Sundberg
SKL 2 CK: Norrlands Guidens Eldibaken - Niklas Sundberg
SKL 3: Heggelifjellets Messi - Kjell Bygdesthåhl

------------------------

SISK fjällprov SKL 06/10 2018
Domare: Patrik Larsson

SKL 1 CERT R-CACIT: Den Röde Jägaren Killer Queen - Markku Mikkola
SKL 2: Strävsamma Jippi - Magnus Könberg

------------------------

SISK fjällprov UKL/ÖKL 06/10 2018
Domare: Niklas Köhler

ÖKL 1: Rubra Alba Curt The Conqueror - Jenny Westerlund Läs mer->

------------------------

SISK fjällprov UKL/ÖKL 07/10 2018
Domare: Rune Tyvold

UKL 2: Froste - Kajsa Vallström

------------------------

SISK fjällprov UKL/ÖKL 07/10 2018
Domare: Patrik Larsson

UKL 3: Fanby Qarma - Anna Snell
UKL 2 : Höyervardes Avila Isak - Bodil Elofsson
ÖKL 3 VP: Zettertjärns Zelda - Örjan Jacobsen

------------------------

SISK fjällprov UKL/ÖKL 07/10 2018

Domare: Ulf Johansson

3 ÖKL: Venatio´s Viola - Regina Lindberg

------------------------

Provet anordnades tillsammans med NNFK och många SISK-hundar var framgångsrika även i dessa partier.

NNFK-prov SKL 05/10 2018
Domare: Kristina Edh

SKL 1 Cert: Södersjöns Gameboy- Jimmie Börjesson
SKL 2 CK: Norrlands Guidens Eldibaken - Niklas Sundberg
SKL 3 CK: Red Garlic´s Sweet Potato - Agneta Andersson
SKL 4: Strävsamma Jippi - Magnus Könberg
SKL 5: Norrlands Guidens Akita - Stig Olsson

------------------------

NNFK-prov UKL/ÖKL 05/10 2018
Domare: Jean-Marc Chabloz

UKL 2: Norrlands Guidens Tsar - Elisabet Albertsson
UKL 2: Rind - Eva Adolfsson
UKL 3: Björnåns I Irra - Åsa Skogs
ÖKL 3: Fjälldemonens ME Tank Girl - Ulf Johansson

------------------------

NNFK-prov UKL/ÖKL 06/10 2018
Domare: Frode Døsvik

UKL 1 HP: Fanby Qarma - Anna Snell
UKL 3: Fanby Ymer - Johanna Snell
ÖKL 3 VP: Åshamras Helga - Emelie Olsson-Holten

------------------------

NNFK-prov ÖKL 06/10 2018
Domare: Björn Schjöldberg

ÖKL 2: Åshöjdens Thora - Ewa Posner Storm
ÖKL 1: Zettertjärns Azk - Kristina Edh
ÖKL 1: Zettertjärns Vånna - Kristina Edh
ÖKL 3: Zettertjärns Compiz - Niklas Köhler
ÖKL 1: Norrlands Guidens Lava - Elisabet Albertsson

 

­